(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru18 Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.
Kako negovati Božično zvezdo?


Rastlina, ki izvira iz toplih krajev, se v naših domovih najpogosteje bohoti pozimi. Adventni čas in božično razpoloženje si lahko popestrite z božičnimi zvezdami – v obliki grmiča, košatega drevesa na visokem deblu ali kot pritlikave rastline.
Božična zvezda izvira iz družine mlečkovk, ki uspevajo v Mehiki. Cveti kot grm, žlahtnitelji pa so iz tropskega grma vzgojili sobno lončnico. Take pa največkrat privabijo k nakupu v adventnem obdobju, saj s svojimi barvami simbolizirajo praznično vzdušje.
Božična zvezda je rastlina, ki bo ob skrbni negi uspevala in prekrasno cvetela tudi več sezon zapored.
Skrb ob nakupu in v zimskem času
-
December: Rastlina cveti v vsej svoji moči.
Pazite, da božično zvezdo skrbno prenesete iz trgovine do vašega doma – naj bo dobro zaščitena in zavita, saj jo boste tako zavarovali pred nizkimi temperaturami, ki jim bo izpostavljena med prevozom. Ko boste rastlino pripeljali domov, čimprej odstranite zaščitni sloj, da preprečite odpadanje listov – do tega lahko pride, če je rastlina predolgo zavita.
V zimskem času božično zvezdo postavite blizu okna, a naj ne bo izpostavljena direktni sončni svetlobi. Pri tem ne dovolite, da bi se dotikala mrzlega stekla in pazite, da se temperatura v prostoru vedno giblje med 15 in 20 stopinj Celzija.
-
Božične zvezde slabo prenašajo previsoke in prenizke temperature, zato jih ne postavite blizu radiatorjev, klimatskih ali grelnih naprav, odprtih oken in vrat.
-
Ponoči zvezdo postavite v rahlo hladnejšo sobo, saj bo tako cvetela dlje.
Rastlino zalivajte takrat, ko je prst suha. Zvezdo zalijte toliko, da voda pride do dna lonca, nato pa odstranite odvečno vodo.
-
Premalo zalivanja: Nižji listi bodo odpadli.
-
Preveč zalivanja: Nižji listi bodo porumeneli in odpadli.


Božična zvezda potrebuje tudi dovolj hranil, ki jih zagotovite z dvomesečnim gnojenjem ali tedensko uporabo šumečih tablet za boljšo rast rastlin.
Skrb v času zgodnje pomladi
-
Februar: Rastlina pričenja počasi upadati, prične se rast stranskih vejic.
-
Marec: Obrežite stebla na 15 cm, pri čemer se bodo lomile tudi stranske vejice.
-
Maj: Povečajte količino zalivanja.
Ob primerni negi in skrbi lahko božično zvezdo ohranite tudi v drugih letnih časih, pri tem pa jo morate z obrezovanjem starih delov pripraviti na nadaljnjo rast. Rezanje rastline bo spodbudila popke. V februarju in marcu zvezdo hranite na temperaturi med 15 in 20 stopinj Celzija in ravnajte z njo kot v zimskih mesecih – v tem času pa bo gnojenje potrebno na dva tedna.
Skrb v poletnem času
- Junij: Zvezdo presadite v večji lonec, če je to potrebno. Zvezdo sadite in gnojite na prostem.
- Julij: Majhne poganjke in stranska stebelca prirežite na 10 cm.
- Avgust: Ob koncu avgusta rastlino prestavite v notranje prostore.
Če je rastlina prevelika za lonec, jo presadite. Ko je čas zmrzali mimo, lahko zvezdo prestavite na prosto, a pazite, da bo zaščitena v polsenci in ne bo izpostavljena direktni sončni svetlobi. Pazite, da jo boste zalivali dovolj pogosto, saj zahteva več nege kot ostali del vrta. V sredini julija in do avgusta porežite majhne poganjke in stranska stebelca in gnojite.








Skrb v jesenskem času
- September-december: Rastlino od 8. do 17. ure izpostavite svetlobi, v preostalem času pa jo hranite v temnem prostoru brez luči.
Pred prvo zmrzaljo rastlino prestavite v notranjost doma, da preprečite poškodbe zaradi mraza. Da bo zvezda ponovno zacvetela, jo med 17. in 8. uro zjutraj postavite v popolno temo, preostali čas pa naj ne bo izpostavljena direktni sončni svetlobi. Visoke temperature lahko onemogočijo cvetenje, zato pazite, da uspeva v prostoru s 15 do 20 stopinjami Celzija.
Ali ste vedeli …
- da božična zvezda nima cvetov, vendar so to le ovršni listi, ki jih lahko najdemo v temno in svetlo rdeči, lososovi, rožnati in beli barvi.
- da božične zvezde v divjini cvetijo pozimi in rastejo v grmih v višino 5 metrov.
Pomembno
- Božične zvezde ne izpostavljajte previsoki temperaturi, najbolje pa uspevajo na temperaturi od 15 do 20 stopinj Celzija.
- Pazite, da rastlin ne grizejo vaši domači ljubljenčki – božične zvezde sicer niso strupene, temveč dražijo kožo in želodec.
- Božične zvezde morajo biti posredni sončni svetlobi izpostavljene vsaj pet ur dnevno.
- Če je božična zvezda izpostavljena večji svetlobi in nižji vlagi, potrebuje bolj redno zalivanje.