Senčniki in senčila
Nasveti
Senčila in senčniki
Pri opremljanju svoje terase ali vrta so senčila in senčniki nepogrešljiv del pohištva. Senčniki in senčila so obvezno vrtno pohištvo za vse, ki se radi predajate sončnim žarkom v vročih poletnih dneh.
Prednosti senčil in senčnikov
Senčniki in senčila imajo številne koristne lastnosti, ki jih naredijo vsestransko uporabne:
- Nudijo zaščito pred nevarnimi UV žarki. Izbirate lahko med tkaninami, ki nudijo UV zaščito od 30+ do 50+.
- Blago senčil in senčnikov vsebuje zaščitni vodoodporni premaz, ki vas bo branil pred dežjem.
- Uporaba senčil in senčnikov na ustreznih mestih zniža stroške klimatiziranja notranjih prostorov.
Kako izbrati pravo senčilo ali senčnik?
Nakup primernega senčila ali senčnika je odvisen od vašega vrtnega prostora, terase ali balkona, zato izbiro prilagodite velikosti prostora, ki ga želite pokriti. V ponudbi pa boste našli tudi senčila različnih oblik. Tako lahko izbirate med kvadratnimi, okroglimi ali večkotnimi senčili.
Za piko na i vaše terase, balkona ali vrta bo poskrbel pester nabor najrazličnejših barv senčil. Ljubitelji vzorcev pa boste zagotovo navdušeni nad živahnimi rožnatimi ali črtastimi vzorci.
Vrste senčil in senčnikov v Merkurjevi ponudbi
Tende ali markize
Tenda in markiza sta dva različna izraza, ki pomenita enako stvar. Ime tenda izhaja iz Italije, markiza pa iz Nemčije. Upravljate jih lahko z ročnim ali motornim mehanizmom. Na voljo so različni modeli:
- Polkasetne tende: pri polkasetnih tendah se platno zloži v notranjost kasete, roki pa ostaneta zunaj.
- Zglobne tende so tende, ki imajo na rokah pregibe oz. zglobe, ki omogočajo, da se med zapiranjem zložijo na polovico svoje dolžine.
- Balkonske tende so primerne za balkone, kjer ni potreben izteg tende. Na steno ali strop se jih pritrdi vertikalno, platno pa se raztegne in zatakne z ročicami ali kavlji, ki so pritrjeni na balkonsko ograjo.
Tende ali markize vam dajejo dodaten občutek zasebnosti, saj vas branijo pred neprijetnimi pogledi sosedov. Pred nakupom pa je potrebno izmeriti dimenzijo površine, ki jo želite zasenčiti s tendo.
Senčniki
Najpoglavitnejša prednost senčnikov je njihova mobilnost, saj jih lahko postavite skoraj kamorkoli. Senčniki so cenovno zelo ugodna in enostavna rešitev, ki popestri vsak zunanji prostor, hkrati pa vas ščitijo pred UV žarki in rahlim dežjem. Na voljo so različne vrste senčnikov:
- Dežniki: ker se jih lahko enostavno prestavlja, so odlični za postavitev ob bazenih. Večini se lahko spreminjata tudi nagib in usmerjenost senčnika.
- Jadra: so velika trikotna ali štirikotna platna, ki jih obesite nad želeni prostor. Za njihovo montažo ne potrebujete podstavkov ali vrtanja v steno.
Preostale vrste senčil in njihove podrobnejše lastnosti pa si lahko preberete v Merkurjevem vodiču o vrstah senčil.
Lastnosti senčil in senčnikov
Material ogrodja senčil Senčila imajo lahko ogrodja narejena iz aluminija ali kovine.
- Aluminij je izredno lahek material, ki ne rjavi.
- Kovinska senčila in senčniki pa so zaradi nekoliko večje teže primerni za vetrovna področja.
Mehanizem odpiranja in zapiranja
Senčniki in senčila imajo lahko ročni ali motorni mehanizem odpiranja in zapiranja.
- Ročni mehanizem odpiranja je predvsem značilen za senčnike. Za njihovo lažje odpiranje in zapiranje so jim dodali ročke, s katerimi je odpiranje senčnika povsem enostavno. Tende z ročnim mehanizmom pa so cenovno ugodnejše.
- Motorni mehanizem je pogost pri tendah. Tende so zaradi svoje velikosti nekoliko težje in za odpiranje porabijo več časa. Zato je motorni mehanizem dobrodošla funkcija, ki vam bo znatno olajšala delo.
Kako podaljšate življenjsko dobo senčilu ali senčniku?
Senčila in senčniki so enostavni za vzdrževanje, saj jih čistimo le po potrebi. Za čiščenje po navadi zadostuje samo uporaba vode, pri trdovratnejših madežih pa si lahko pomagate z visokotlačnimi čistilniki.
Za podaljšanje njihove življenjske dobe pa je predvsem pomembno, da jih zložite oz. pospravite, ko jih ne uporabljate. Tako se izogne morebitnim poškodbam, ki bi lahko nastale zaradi vremenskih vplivov, kot je na primer močan veter. Preden senčilo ali senčnik zložite, se prepričajte, da je blago suho, da preprečite nastanek plesni.
Manj