Brezplačna dostava za nakupe nad 70 €. Več
Primerjalnik izdelkov:
Primerjalnik izdelkov:

Kako pravilno uporabljati pralno-sušilni stroj?

17.04.2023 22 ogledov 5 min branja
 Kako pravilno uporabljati pralno-sušilni stroj?

Pravilna uporaba pralno-sušilnega stroja bo pripomogla k bolj čistim in dišečim oblačilom. Po pranju oz. sušenju bodo oblačila ohranila svojo obliko in bodo še dolgo časa primerna za nošnjo. Življenjska doba stroja je odvisna od njegove pravilne uporabe.

Preverite naše namige za pravilo uporabo stroja!

KAJ STORITI PRED PRANJEM OZ. SUŠENJEM?

  • Vsak aparat bele tehnike je zaradi transporta močno zavarovan s številnimi varovali, ki jih je pred prvo uporabo potrebno obvezno odstraniti. Varovala omogočajo stabilnost premikajočih se elementov v stroju. Brez varoval bi stroj lahko izgubil uravnovešenost (boben) in njegovo delovanje ne bi bilo gladko. Kje so vsa varovala si preberite v navodilih stroja, saj ima vsak proizvajalec pralno-sušilnih strojev različno število varoval na različnih mestih. Odstranjena varovala prihranite za morebitni transport stroja v prihodnosti. Če varoval ne odstranite, le ta lahko poškodujejo stroj ali pohištvo oz. naprave, ki so poleg stroja.
  • Pred vsakim pranjem ali sušenjem preglejte oblačilaizpraznite žepe, zapnite zadrge, zapnite modrčke ali jih pospravite v namensko vrečko za pranje, zapnite večje prevleke za odeje in blazine (tako vanje ne bodo zašli manjši kosi), zavežite tudi vse viseče trakove in pasove. Nezaželeni predmeti iz vaših žepov lahko poškodujejo oblačilo ali boben stroja, obarvajo svetlejša oblačila, povzročajo ropot med samim pranjem / sušenjem.
  • Glavnino trdovratnejših madežev najprej ročno odstranite (tako preprečite razbarvanje drugih oblačil v stroju).
  • Perilo ločite glede na vlakensko sestavo (s tem je pogojen program pranja/sušenja in občutljivost oblačil) in barvo.
  • V stroju ne sušite perila, ki:

    • predhodno ni bilo oprano.
    • ni dovolj očiščeno in so na njem ostali ostanki umazanije.
    • je prepojeno z vnetljivimi čistilnimi sredstvi, ostanki acetona, alkohola, bencina, petroleja, voska, odstranjevalca voska, kemikalij, ostankov utrjevalcev, lahkov za lase, odstranjevalcev laka za nohte…
    • vsebuje polnilo (blazine, debelejše puhaste jakne…). Izpadajoče polnilo lahko povzroči požar.
    • je narejeno iz lateksa, vodotesnih, gumiranih materialov
  • Med sušenjem perila naj v bobnu ne bo dozirnih pripomočkov (krogle, vrečke …). Zaradi svoje plastične sestave, se ti elementi lahko stopijo in poškodujejo pralno-sušilni stroj oz. perilo.
  • Pred sušenjem preveč mokro perilo (od katerega še kaplja) dobro ožemite.

OSTALI KORISTNI NAPOTKI

  • Zaradi elektronike pri pralno-sušilnih strojih (LED zaslon), stroja nikakor ne imejte v prostoru, kjer je možna nevarnost zmrzovanja. 
    Ob zamrznitvi se lahko zmanjša točnost elektronike. Ker je za delovanje stroja potrebna voda, pa bi v primeru zamrznitve cevi lahko počile, ali se pretrgale.
  • Ob daljši odsotnosti od doma zaprite vodno pipo in preprečite morebitno izlitje vode ob popustitvi ventilov.
  • Če se v pralno-sušilnem stroju nabere vodni kamen, ga morate odstraniti s posebno izdelanim sredstvom za odstranjevanje vodnega kamna z zaščito proti koroziji.
  • Med pranjem / sušenjem ne odpirajte vratc in ne prekinjajte programa.
  • Priporočamo vam, da po pranju ne zaprete vratc bobna takoj, ampak jih nekoliko priprete in tako bobnu omogočite »dihanje«.
    Po pranju boben ostane vlažen, počakajte da se ta posuši in šele nato vratca bobna lahko zaprete.
  • Po končanem delovanju stroja (bodisi le po pranju ali po pranju in sušenju) stroj vedno izklopite. Priporočljivo je tudi, da ga iztaknete iz vtičnice in tako prekinete električno napetost.
  • Vedno upoštevajte maksimalno dovoljeno količino perila, ki se lahko pere in ki se lahko suši. Pozor! Vsi stroji imajo maksimalno količino sušenja manjšo od maksimalne količine pranja. Prevelika količina zmanjšuje učinkovitost pranja in sušenja, prav tako pa v predalu za vodo, ki se nabere pri sušenju ni dovolj kapacitete za popolno osušitev perila.

SLEPO PRANJE

Strokovnjaki priporočajo, da se na določen čas (priporočljivo 5 tednov) opravi »slepo pranje«. Boben pralnega stroja naj bo popolnoma prazen, v predal za detergente dodajte ustrezno količino detergenta in izberite program z najvišjo temperaturo pranja. S tem se iz stroja odstranijo vse nečistoče, kasnejša pranja pa bodo efektivnejša.

Po končanem pranju vedno pustite vrata bobna odprta, da se njegova notranjost posuši. S tem preprečite nastanek rje in smrad bobna. Prav tako po končanem pranju pralni stroj vedno iztaknite iz električnega omrežja.

Imate po branju še kakšno vprašanje?

AI asistentka M.AI.A vam je na voljo za klepet 24 ur na dan.

Nazaj na vrh Nazaj na vrh
Primerjalnik izdelkov:
Dodaj v košarico
Kategorije izdelkov
Informacije

Košarica

Izberite svoj najbližji trgovski center

Za izbran trgovski center vam bomo samodejno prikazovali zaloge.

Zdravo

Ste že nakupovali v Merkur spletni trgovini?

Prijava

Še niste nakupovali v Merkur spletni trgovini?

Ustvarite račun in nakupite hitreje.
Ob registraciji si lahko ustvarite tudi Merkurjevo kartico zaupanja, s katero si zagotovite dodatne prihranke.

Registracija

Zaloga v trgovskih centrih

Prikaz zalog je informativne narave. Točen podatek dobite v izbranem trgovskem centru.

Brezplačna pomoč pri nakupu
Brezplačna pomoč pri nakupu
080 88 01

Seznam želja