Brezplačna dostava za nakupe nad 70 €. Več
Primerjalnik izdelkov:
Primerjalnik izdelkov:

Parketi: Elegantna in trajnostna izbira za vsak dom

07.10.2024 9 min branja
Parketi: Elegantna in trajnostna izbira za vsak dom

Parketi so ena izmed najstarejših talnih oblog, ki v vsak – tako tradicionalno, kot sodobno opremljen dom, prinese udobje, toplino in eleganco. Kaj je dobro pretehtati, ko se odločate za to naravno talno oblogo?

Les je lep, topel, eleganten in barvit. To velja tudi za parkete, ki so lahko izdelani iz različnih vrst lesa in tvorijo različne vzorce. Poleg tega je ta naraven material izjemno udoben za bosonogo hojo velikih in malih članov družine.  

Vrste parketov

Klasični masivni parket

Masivni parket je klasika. Zaradi debeline med 13 in 20 mm ni primeren za talno ogrevanje. Na voljo je v različnih barvah in vrstah lesa, med najbolj priljubljenimi je hrast. Po postavitvi v prostor ga lahko brusite, krtačite, lakirate ali oljite. Obnovite ga lahko večkrat. Poleg tega ga lahko postavite diagonalno, simetrično ali z zamikom.

Lamelni masivni parket

Lamelni masivni parket je sestavljen iz več manjših deščic, najpogostejša postavitev je v obliki šahovnice. Namestite ga z lepilom za parket, nato ga je treba brusiti in lakirati ali naoljiti. Običajno je tanjši, okoli 8 mm in tako primeren tudi za talno gretje. Tako kot klasični parket se lahko obnavlja z brušenjem in lakiranjem ali oljenjem, vendar manjkrat.

Gotovi dvo- ali troslojni parket

Gotovi parketi so že končno obdelani – industrijsko lakirani, torej jih po montaži ni treba brusiti in lakirati ali oljiti. Lakiranje v tovarni je manj tvegano, saj je manjša verjetnost za pojav mehurčkov zraka ali delcev prahu, ujetih v lak. Tudi te lahko po obrabi obnovite z brušenjem in lakiranjem. Razlikujemo dve vrsti gotovih parketov:

Dvoslojni gotovi parket

Ta vrsta parketa, ki se namesti z lepljenjem, je najbolj priporočljiva, če imate talno ogrevanje. Skupna debelina navadno znaša med 10 in 14 mm. Zgornji sloj je iz lamele trdega lesa, spodnji, vezni del pa je lahko iz vezane plošče, navadno smreke ali breze. Ta parket lahko obnovite z brušenjem in lakiranjem ali oljenjem.

Troslojni panelni parket

Poleg gotove površine je prednost tega parketa enostavna montaža, saj ga lahko lepite na podlago ali položite plavajoče, s t. i. “click” sistemom. Debelina je med 12 in 15 mm. Če je lepljen na podlago, ga lahko obnovite z brušenjem in ponovnim lakiranjem ali oljenjem. Za talno gretje se priporoča lepljenje in tanjša različica.

Industrijski parket

Odpornejši masivni parket je primeren za prostore z večjo obremenitvijo, kot so šole, vrtci, poslovne stavbe in hoteli. Debelina parketa je od 10 do 20 mm. Za uporabo talnega gretja se priporoča le tanjši parket, lahko se ga obnavlja z brušenjem in ponovnim lakiranjem ali oljenjem.

Zakaj so parketi dobra izbira?

Parket je trajnostna izbira, ki prinaša več prednosti:

Košček narave v vašem domu

Les je naraven material, ki prinaša v dom toplino, domačnost, udobje in občutek povezanosti z naravo.

Dolga življenjska doba

Pravilno vzdrževan les je trajen material in leseni parketi so zasnovani za več desetletno uporabo. Večino parketov lahko po obrabi osvežite s ponovnim brušenjem in zaščito.

Klasika, ki dopolni vsak interier

Parket je izjemno prilagodljiva talna obloga, ki čudovito dopolni vsak interier –  od klasičnega in tradicionalnega, do modernega in minimalističnega stila.

Dobra toplotna in zvočna izolacija

Les ima zaradi sestave naravne izolacijske lastnosti. Ker “diha” se lahko kombinira tudi s talnim gretjem, za kar je najprimernejši hrastov les.

Kaj je dobro upoštevati pri izbiri parketa?

Pri odločanju je dobro upoštevati naslednje vidike:

Barva

Na voljo so parketi iz različnih vrst lesa in v različnih barvah. Na izgled pa vplivajo tudi posebne tehnike obdelave, kot so ščetkanje, beljenje in temnenje. Odločite se lahko za svetlejše tone hrasta, breze, bukve, rdečkaste tone češnje ali temnejše odtenke oreha.

Svetlejši toni prostor naredijo večji in zračen, temnejši pa mu dodajo občutek elegance in globine. Poleg velikosti prostora pri izbiri barve upoštevajte še barve notranjih vrat in pohištva. Navadno dobro izpadejo kontrastne kombinacije, na primer svetlejši parket s temnejšimi ostalimi elementi. Toda bolj kot trendi, so pomembne vaše želje in stil.

Prostor

Vsaka tla niso primerna za vsak prostor, čeprav sodobni materiali, odporni na vlago, omogočajo odstopanja od zlatih pravil. Zaradi domačnosti ter dobre toplotne in zvočne izolacije je parket še vedno najpogostejša izbira za dnevno sobo, ki je srce vsakega doma in v kateri (poleg kuhinje in jedilnice) preživite večino časa. 

Les je dobrodošla talna obloga tudi v spalnici, otroških sobah in v domači pisarni, saj ustvari prijeten in topel ambient. Zaradi manjše obremenjenosti lahko za te prostore izberete tudi cenovno ugodnejše laminate, medtem ko so zaradi večje izpostavljenosti vlagi in enostavnejšega čiščenja za predprostor, kopalnico in kuhinjo najpogostejša izbira keramične ploščice ali vinilne talne obloge.

Način polaganja parketa

Nenapisano pravilo je, da se parket polaga v smeri svetlobe, ki pada v prostor skozi steklene površine. Glede na obliko prostora (če je ta zelo ozek ali širok) pa je še bolj kot padec dnevne svetlobe pomemben način polaganja parketa. Prostor lahko navidezno podaljšate z vzdolžno položenim parketom, skrajšate pa s prečno položenim parketom.

Prostoru lahko dodate svoj pečat tudi z izbiro priljubljenih vzorcev. Ribja kost velja za klasiko, simetrična postavitev doda bolj minimalističen in eleganten pridih, postavitev v obliki šahovnice pa bo dodatno popestrila prostor.

Večna dilema: Oljen ali lakiran parket?

Oba zaščitna sloja imata svoje prednosti in pomanjkljivosti:

Oljen parket

Oljen zaključni sloj je naraven in zagotovo najbolj poudari lepoto lesa. Poleg tega lahko morebitne poškodbe enostavno sanirate z brušenjem na delu, kjer je poškodovan in ponovnim nanosom olja. Zato je oljen parket boljša izbira za bolj obremenjene prostore, kot sta jedilnica in dnevna soba.

Na drugi strani pa oljen parket zahteva več vzdrževanja. Vsaj enkrat mesečno ga je treba očistiti s čistilom za oljene površine in ga dobro obrisati. Enkrat na leto ali na dve leti pa  je treba obnoviti celotno zaščito s ponovnim nanosom olja, za kar so najbolj priporočljiva olja z dodatkom voska.

Lakiran parket

Lakiran parket je klasika, ki omogoča dolgotrajno zaščito, enostavno čiščenje in vzdrževanje. Danes je večina lakov izdelana na vodni osnovi in so tako prijaznejši do zdravja in okolja. 

Zaradi trajne zaščite so še vedno precej pogosta izbira, vendar pa sanacija posameznih prask in poškodb ni tako enostavna kot pri oljenem parketu, saj je treba za obnovo pobrusiti in ponovno lakirati celotno površino.

Parket in talno gretje?

Večina parketov je primernih tudi za talno ogrevanje, kar navadno nakazuje posebna oznaka. Za talno gretje so praviloma primerne tanjše talne obloge, z manjšo toplotno upornostjo, kot so lamelni masivni parket, dvoslojni gotovi parket do debeline 11 mm ali troslojni gotovi parket do debeline 15 mm. Ustrezne so lahko tudi druge vrste parketov, če so pravilno obdelane (sestava plasti) in imajo debelino do 10 mm.

VRSTA PARKETA PRIMERNOST ZA TALNO OGREVANJE OKVIRNA ŽIVLJENJSKA DOBA
Klasični masivni parket Ne. Do 50 let (lahko se obnovi do 7-krat).
Lamelni masivni parket Da. Krajša od klasičnega (lahko se obnovi do 5-krat).
Gotovi dvoslojni parket Načeloma da, z debelino do 11 mm. Podobno kot lamelni (lahko se obnovi do 2-krat).
Gotovi troslojni parket Načeloma da, z debelino do 15 mm. Podobno kot lamelni (lahko se obnovi do 2-krat).
Industrijski parket Načeloma da, če je debelina 10 mm.  Do 50 let (lahko se obnovi do 15-krat).

Vzdrževanje parketa

Z rednim vzdrževanjem bo vaš parket ohranil lepoto in sijaj več let. Čiščenje je enostavno: redno sesajte prah in tla občasno pomijte z vlažno (ne preveč mokro) krpo in namenskim čistilom za parket. Po pomivanju ga dobro osušite ali prezračite prostor, saj je les občutljiv na vlago.

Najbolj izpostavljene dele lahko pred morebitnimi poškodbami zaščitite s preprogo (na primer del ob kavču in pod klubsko mizico), igralni kotiček vašega malčka pa z igralno podlogo.

Tako pri oljenem kot pri lakiranem parketu je pomembno, da ga ne izpostavljate vlagi. V primeru razlitja tekočine, to čim prej obrišite do suhega in prostor prezračite, da se parket osuši. Po večletni uporabi pa lahko parket popolnoma prenovite z brušenjem in ponovnim nanosom laka ali olja. Pri oljenem parketu morate tudi redno (na leto ali dve) obnoviti zaščito.

Ponudba parketov v trgovinah Merkur

Izbira parketa je dolgoročna investicija v vaš dom, saj je les trajen, naraven in vedno moderen material, ki vam bo služil več desetletij.

Preverite ponudbo v spletni trgovini MERKUR ali se oglasite v eni izmed naših poslovalnic in se prepričajte, zakaj so parketi še vedno klasika med talnimi oblogami.

Pogosto zastavljena vprašanja

Katera vrsta lesa je najboljša za parket?

Najboljša izbira so trše vrste lesa, kot so hrast, javor, oreh, češnja in jesen. So odporni na obrabo, kar zagotavlja dolgo življenjsko dobo, odlikujeta pa jih tudi lepa struktura in barva.

Kakšna je razlika med laminatom in masivnim parketom?

Laminat je izdelan iz več plasti različnega materiala, z vrhnjo plastjo v imitaciji lesa. Masivni parket pa je izdelan iz pravega lesa. Laminat je cenovno ugodnejši, vendar ima krajšo življenjsko dobo in ga ne morete obnoviti.

Kakšna mora biti podlaga za polaganje parketa?

Parket lahko položite na različne podlage, na primer beton, lesene plošče, estrihe ali na plast starega parketa. Važno je, da je podlaga ravna, trdna in suha.

Imate po branju še kakšno vprašanje?

AI asistentka M.AI.A vam je na voljo za klepet 24 ur na dan.

Nazaj na vrh Nazaj na vrh
Primerjalnik izdelkov:
Dodaj v košarico
Kategorije izdelkov