(pri nakupu nad 80 EUR)Izdelek je potrebno prevzeti osebno v trgovskem centru18 Izdelki s starostno omejitvijo potrebujejo potrditev starosti ob zaključku naročila.

V le nekaj urah lahko z uporabo travne ruše uredimo prekrasno zelenico, ki ni le čudovita na pogled, ampak omogoča tudi prostor za počitek in igro naših otrok.
Uporabimo jo lahko za igrišča in ozelenitve okolice hiš, poslovnih stavb ter parkov. Nepogrešljiva je pri sanaciji športnih površin in v okolici bazenov, saj tako preprečimo vnos umazanije v bazensko vodo.
Polaganje travne ruše je bilo pred leti mnogo dražje od klasične setve. Danes pa je travna ruša cenovno zelo dostopna in se uporablja za vse ozelenitve in nam v nekaj urah ponudi čudovito, zdravo in prijetno naravno zelenico. Travno rušo polagamo od marca do konca novembra.
Že po enem tednu trato prvič pokosimo in od takrat lahko zelenico normalno uporabljamo za počitek ali igro, kar pri ozelenitvi s setvijo dosežemo šele po enem letu.
V nekaj urah je podoba vrta oz. okolice popolnoma spremenjena. Gosta in strnjena travna ruša brez plevela. Zelenica, kot da ste jo negovali vsaj eno leto z visokim strokovnim znanjem in prakso. Takojšnja ozelenitev ni odvisna od letnega časa. Travno rušo se lahko v Sloveniji polaga od meseca marca do vključno novembra.
Travna ruša je namreč pripravljena v priročnih rolah, ki jih na pripravljeno podlago razvijemo ter položimo tesno drug do drugega. Nato jo dobro zalijemo, pohodimo ali povaljamo z lahkim valjarjem. V kolikor imamo že obstoječo slabo zelenico, jo odstranimo, prerahljamo in položimo drugo. Da, tako enostavno je.
Pri klasični setvi so neravna tla, s katerih dež ali zalivanje vedno odnaša semena, bodo za travno rušo pravi užitek.
Travna ruša je odlična rešitev za manjše predele, grobove, ustvarjanje poti ...
S polaganjem travne ruše v zvitkih, se izognemo najbolj občutljivim fazam do vzgoje travne ruše – te so: setev (vprašljivost primesi plevelov v semenu, opremljenost s specialno sejalnico), prva košnja – običajno za vrt nimamo ustrezne kosilnice, čas setve – optimalna sta le dva meseca in običajno se borimo bodisi z blatom, prahom ali obojim, preden postane travna ruša dovolj gosta, pa še pleveli, ki so prisotni v tleh, s prednostjo pred travnim semenom ...
Travna ruša v svitkih (travni tepihi) nastane ob skrbnem negovanju in agrotehničnih ukrepih. Preden jih lahko odrežemo za presaditev, morajo biti stari vsaj eno leto. To je doba v kateri iz travne ruše izginejo vsi pleveli zaradi načrtovane pogoste košnje, z agrotehničnimi postopki odpravimo ostale plevele in zagotovimo gost sklop. Plevela čisti travni svitki omogočajo, da so novo nastale zelenice na samem začetku brez plevela. Plevelno seme, ki je vselej prisotno v tleh, pod travno rušo ne more vzkaliti, ker ga ne doseže sonce (svetloba je eden od pogojev kalitve). Ustrezno vzdrževanje položene travne ruše zagotavlja, da tudi seme iz zraka in bližnje okolice ne more vzkaliti zaradi gostega sklopa travne ruše (svetloba ne pride do semen plevela in ta zato ne kali).
Takoj po koncu zime travo rahlo pregrabimo in pognojimo s spomladanskim organskim gnojilom, da vzpodbudimo vegetacijo in uničimo mah.
Z zračenjem (vertikutiranjem) počakamo do prve ali druge košnje, ko se mah posuši in trava že raste, tako se trava hitro zaraste in zgosti.
Ko začne zelenica z vegetacijo jo dosejemo in posujemo s kremenčevim peskom.
Preverimo kosilnico, nabrusimo nož, kar zagotavlja čisti rez. Nikoli ne pokosimo več kot tretjine zelenega dela travnih bilk. Ko temperature presežejo 28°C dvignemo višino košnje, pred jesenskim dežjem višino spustimo. Pozno jeseni kosimo dokler trava raste.
Z odstranjevanjem pokošene mase odstranjujemo hranila, ki jih je potrebno nadomestiti. Gnojimo večkrat z manjšimi odmerki še preden nastopi potreba po hranilih. Uporabimo organska okolju prijazna gnojila. Gnojilo potrosimo po košnji, po gnojenju travo zalijemo, v vročih dneh ne gnojimo.
Zalivamo samo kadar je nujno potrebno, takrat pa izdatno, da premočimo 15 do 20 cm globoko. Za eno zalivanje potrebujemo okoli 20 litrov vode na m². Zalivamo pozno zvečer ali zgodaj zjutraj, najboljše po košnji.
Če imamo občutek, da so tla zbita moramo tla globinsko prerahljati, tako da na vsakih 5 cm zapičimo vile in rahlo pomajemo ali pa luknjamo z luknjačem in potem popeskamo. To izvajamo spomladi in jeseni, ko trava bujno raste.
Ob upoštevanju teh enostavnih pravil za trajnejšo vzdrževanje travne ruše na vašem vrtu vam bo zelenica v užitek in ponos. Hkrati pa boste prispevali k ohranitvi okolja in boju proti klimatskim spremembam.
Obilo užitkov na vaši zelenici vam želita vaš Merkur in podjetje Vilar :)
Imate po branju še kakšno vprašanje?
AI asistentka M.AI.A vam je na voljo za klepet 24 ur na dan.
Ni izdelkov v košarici
Za izbran trgovski center vam bomo samodejno prikazovali zaloge.
Vaš trenutno izbrani trgovski center je .
Ste že nakupovali v Merkur spletni trgovini?
PrijavaŠe niste nakupovali v Merkur spletni trgovini?
Ustvarite račun in nakupite hitreje.
Ob registraciji si lahko ustvarite tudi Merkurjevo kartico zaupanja, s katero si zagotovite dodatne prihranke.
Prikaz zalog je informativne narave. Točen podatek dobite v izbranem trgovskem centru.