Brezplačna dostava za nakupe nad 70 €. Več
Primerjalnik izdelkov:
Primerjalnik izdelkov:

Uporaba zdravilnih rastlin - zelišča in zelenjava

17.04.2023 6 ogledov 6 min branja
 Uporaba zdravilnih rastlin

Zelišča, ki jih uporabljamo kot domača zdravila, zaradi škodljivih snovi ne bi smeli vzgajati preblizu prometnih cest. Prepovedana je tudi uporaba kemičnih sredstev za zaščito rastlin. Zelišča nas bodo najbolj očarala, če bomo zanje lepo poskrbeli. Gredice rdečega slamnika (Echinacea) in ognjenordečih kapucink so prečudovite.

Pravi otroci sonca so tudi koper, ognjič, šentjanževka, svetlin in zlata rozga. Nekoliko bolj muhasti, a kljub temu privlačni, so pegasti badelj (Silybum marianum), velikocvetni lučnik (Verbascum), naprstec (Digitalis) in dišeči jesenček (Dictamnus albus).

NEGA ZELIŠČ

Zelišča odlikuje tudi izjemna sposobnost prilagajanja. Lahko jih kombiniramo med seboj ali z drugimi kulturnimi rastlinami. Rezultat je vsakokrat neponovljiv. Na vrtu z zdravilnimi zelišči uspevajo tudi zelenjava ter sadno in divje grmičevje. Takšna mešanica ima seveda svoje prednosti. Vsak dan si lahko privoščimo sveže, biološko vzgojene sadeže in zelišča.

Rastline pa bodo na vašem vrtu oz. na vaši gredici uspevale samo, če boste izbrali sončno lego in če bodo rastline varne pred vetrom. Senčne lege niso primerne za zeliščne vrtove. Mnoga zelišča namreč potrebujejo veliko toplote in sonca, da lahko v celoti razvijejo svojo aromo. Prav tako pomembna so globoka in rahla humusna tla.

Vrt moramo redno pleti, rahljati in zalivati. Najprimernejši čas za dodajanje komposta je spomladi in jeseni. Zdravilne rastline niso zgolj okrasnice. Najlepši dokaz za to so monarda, slez, vinska rutica, sivka in velikocvetni lučnik. Ta zelišča smo že zdavnaj vzeli za svoja. Da bi bile tudi vaše gredice tako pisane, izberite sončno lego in rastline, ki se ne razlikujejo preveč po zahtevnosti in intenzivnosti svojih barv.

ZELIŠČA S SAMOSTANSKEGA VRTA

Mnoga zelišča, ki so jih nekoč vzgajali za samostanskimi zidovi, so se znašla na sodobnih zeliščnih vrtovih. Med drugim oman, aloja (ki ni bila še nikoli bolj priljubljena), črna meta, jesenček, sporiš, velikocvetni lučnik, sivka, luštrek, vrtnice, žajbelj, ognjič, rman, zelena, pelin in ožepek.

Povpraševanje po tako imenovanih samostanskih zeliščih narašča. Poleg zelišč, ki smo jih že omenili, priporočamo še: baziliko, triplat, koprivo, koper, pehtran, krebuljico, luštrek, majaron, peteršilj in materino dušico. S tem ko si z njimi začinimo vsakdanje jedi, si na naraven način krepimo zdravje.

ZELENJAVA Z ZDRAVILNEGA VRTA

Našteta zelenjava in solate ne bi smele manjkati na nobenem vrtu z zdravilnimi zelišči: cvetača, stročji fižol, brokoli, endivija, motovilec, kodrasti kapus, blitva, korenček, rdeča in rumena paprika, por, rdeče zelje, špinača, brstični ohrovt, zelje, ohrovt. Gre za izjemno hranljivo zelenjavo.

GREDICA Z ZELIŠČI ZA LAJŠANJE TREBUŠNIH BOLEČIN

Ena izmed najbolje urejenih gredic. Višje rastline zasadimo v ozadju, nižje pa spredaj.

1. slez (Althea officinalis): njegov izvleček, razredčen v hladni vodi, pomaga pri vnetju želodčne in črevesne sluznice.

2. angelika (Anglelica archangelica): angelikino žganje lajša občutek polnosti.

3. pehtran (Artemisia dracunculus): drobno narezan pehtran v solati spodbuja presnovo.

4. poprova meta (Mentha x piperita): čaj poprove mete preganja slabost

5. prava kamilica (Matricaria recutita): blaži siljenje k bruhanju in spodbuja presnovo

6. drtinščica (Antennaria dioica): spodbuja presnovo, vendar ni primerna za samozdravljenje. 

7. tavžentroža (Centaurium erythraea): priporočajo jo pri pomanjkanju teka.

MINIATURNA VISOKA GREDICA Z ZANIMIVIMI ZDRAVILNIMI RASTLINAMI -

1. rožmarin (Rosmarinus officinalis); ker ni odporen proti zmrzali, ga postavite na gredico v večjem loncu, pozimi pa ga hranite v svetlem in toplem prostoru. Rožmarinova kopel poživlja.

2. sporiš (Verbena officinalis) je priznano zdravilo za gnojne rane, ture in razna vnetja.

3. melisa (Melissa officinalis): cvetovi melise delujejo sproščujoče in uspavalno.

4. šentjanževka(Hypericum perforatum): čaj šentjanževke poživlja duha in lajša zimske depresije.

5. sivka (Lavandula angustifolia) pomirja.

6. beli vratič (Tanacetum parthenium) lajša migrenske bolečine, ni pa primeren za samozdravljenje.

Kamilica obožuje sonce - Kamilica je pravi otrok sonca. Prepoznamo jo po votlem cvetišču, in sicer tako, da odtrgamo cvet in ga zdrobimo. Kamilice najbolj uspevajo v s humusom obogateni prsti, zato jih najpogosteje najdemo ob sončnih poteh. Cvetne koške lahko nabiramo čez vse poletje.

Živahna monarda - Ko se monarda (znana tudi kot indijanska kopriva) popolnoma razcveti, zasenči vse druge rastline v gredici. Iz posušenih cvetov monarde lahko pripravimo okusen čaj, sama rastlina pa je precej nezahtevna.

Kakšno razkošje - Barvitosti zdravilnih zelišč je skoraj nemogoče preseči. Cvetovi boreča, slamnika, mete in ognjiča so eden lepši od drugega. Iz korenik slamnika (Echiancea, ima rožnate cvetove) izdelujejo učinkovito sredstvo za krepitev telesne odpornosti.

Skupen nastop - Monarda, vinska rutica, slez, pasja kamilica in ognjič si delijo gredico s plamenko, suholetnico in z lepo očko.

Sončevi sli - Modrocvetna sivka in velikocvetni lučniki so kakor krona gredice z vrtnicami. Poznamo več vrst velikocvetnega lučnika Verbascum, z rumenimi cvetovi).

Košček Sredozemlja - Timijan (Thymus vulgaris), ki se razrašča čez kamnit zid, pritegne marsikateri pogled. Bolj ko ga boste obrezovali, bolj košat bo.

Imate po branju še kakšno vprašanje?

AI asistentka M.AI.A vam je na voljo za klepet 24 ur na dan.

Nazaj na vrh Nazaj na vrh
Primerjalnik izdelkov:
Dodaj v košarico
Kategorije izdelkov
Informacije

Košarica

Izberite svoj najbližji trgovski center

Za izbran trgovski center vam bomo samodejno prikazovali zaloge.

Zdravo

Ste že nakupovali v Merkur spletni trgovini?

Prijava

Še niste nakupovali v Merkur spletni trgovini?

Ustvarite račun in nakupite hitreje.
Ob registraciji si lahko ustvarite tudi Merkurjevo kartico zaupanja, s katero si zagotovite dodatne prihranke.

Registracija

Zaloga v trgovskih centrih

Prikaz zalog je informativne narave. Točen podatek dobite v izbranem trgovskem centru.

Brezplačna pomoč pri nakupu
Brezplačna pomoč pri nakupu
080 88 01

Seznam želja