Brezplačna dostava za nakupe nad 70 €. Več
Primerjalnik izdelkov:
Primerjalnik izdelkov:

Sušenje paradižnikov

27.07.2023 55 ogledov 5 min branja
Sušenje paradižnikov

Sušeni paradižniki nam ponujajo uživanje v njihovih okusih skozi vse leto in v sebi ohranjajo bogato paleto vitaminov, mineralov ter antioksidantov. 

Paradižnik je po vsem svetu cenjen zaradi svoje vsestranskosti in tudi v Sloveniji ni nič drugače. Je pomemben del slovenske kulinarike in je eno izmed najbolj priljubljenih živil. 

Pravilno sušeni in shranjeni, ohranijo paradižniki visoko koncentracijo prvotnih hranil. So dragocen vir likopena, močnega antioksidanta, skupaj z vitamini A, C in K. Pravzaprav lahko sušenje poveča koncentracijo njihovih hranil na gram.

Spoznajmo tehnike sušenja paradižnikov pa tudi kako jih primerno shranjevati, da optimalno ohranimo njihovo hranilno vrednost.

Sušenje paradižnikov

Katere plodove izbrati in kako jih pripraviti na sušenje?

Izberite zrele paradižnike in se res prepričajte, da so čisti ter brez kakršnih koli udarnin, odrgnin ali znakov gnitja. Slivov paradižnik (ima obliko slive), znan po nizki vsebnosti vlage, je pogosto najprimernejša izbira za sušenje. Paradižnik po dolžini prerežite na pol ali na približno 1 cm debele rezine.

Tehnike dehidracije oz. sušenja paradižnikov

Obstajata dve glavni tehniki za sušenje paradižnikov: sušenje na zraku in sušenje v pečici.

Sušenje paradižnikov na zraku

To je najstarejša metoda, dolgotrajna in običajno traja več dni, a je zelo učinkovita pri ohranjanju prehranske vrednosti paradižnika. 

Paradižnik položite na mrežasto rešetko z lupino spodaj in pazite, da se kosi ne dotikajo. Pokrijte z bombažno gazo, da paradižnike zaščitite pred žuželkami ter jih pustite na sončnem, zračnem mestu.

Sušenje v pečici

Ta metoda je hitrejša, zahteva pa skrbno spremljanje. Paradižnike razporedite po pekaču z lupino navzdol in jih sušite v pečici, nastavljeni na temperaturo med 50-70 °C približno 6-12 ur. Točen čas trajanja sušenja je odvisen od velikosti kosov in količine vode v paradižniku. Vrata pečice naj bodo rahlo priprta, da vlaga lahko uhaja ven.

Konzerviranje 

Ko so paradižniki popolnoma posušeni, morajo imeti strukturo podobno usnju, a ne smejo biti krhki. 

Suho shranjevanje:

kadar posušene paradižnike hranite brez dodanih konzervansov, jih lahko hranite v nepredušni posodi na hladnem in temnem mestu do 6-12 mesecev. Pred uživanjem vedno preverite znake morebitnega kvarjenja.

V olivnem olju:

če se odločite, da jih boste vložili v olivnem olju, poskrbite, da bodo paradižniki popolnoma prekriti z oljem. Sčasoma se bo olje navzelo močnih okusov paradižnika, zaradi česar bo že samo po sebi vrhunskega okusa. Paradižnik, shranjen v olju, je treba porabiti v 2 tednih, če ga hranimo na sobni temperaturi. V hladilniku lahko zdržijo do 6 mesecev. Vedno se prepričajte, da so paradižniki popolnoma potopljeni v olje, in pazite na znake kvarjenja. Če uporabljate samo olje, razmislite o dodajanju kisa ali limoninega soka, da bi zavrli rast bakterij.

Kaj pa aromatična zelišča?

Olje lahko obogatite tudi z zelišči in sicer tako, da dodate cele stroke česna, vejice svežih zelišč, kot sta rožmarin ali timijan, ali posušene začimbe, kot so poprova zrna ali čilijevi kosmiči. Vendar lahko dodajanje svežih sestavin, kot so česen ali zelišča, skrajša rok uporabnosti olja zaradi vsebnosti vode. Olje z dodanimi svežimi sestavinami vedno hranite v hladilniku in porabite v 2 tednih, da preprečite tudi najmanjše tveganje za botulizem.

Recepti s sušenimi paradižniki

Intenziven, koncentriran okus posušenih paradižnikov lahko obogati različne jedi, vključno s testeninami, rižotami, solatami, sendviči in pekovskimi izdelki.  Odlično se ujemajo s siri, česnom, zelišči, kot sta bazilika in rožmarin, ter mesom, zlasti perutnino in ribami.

Pašta s sušenimi paradižniki: Lahko jih nasekljajte in dodate v omako za testenine skupaj s česnom, oljčnim oljem, rdečo papriko in parmezanom.

Rižota s sušenimi paradižniki: Sušeni paradižniki lahko dajo rižoti bogat okus. Dodajte jih v rižoto skupaj z zelenjavo, kot sta brokoli in špinača.

Sendviči s sušenimi paradižniki: Sušeni paradižniki so odličen dodatek sendvičem. Dodajte jih v sendvič z piščancem, mozzarello in baziliko za okusen in zdrav obrok.

Solata s sušenimi paradižniki: Lahko jih nasekljajte in dodate v solato, da dodate globino okusa.

Pesto iz sušenih paradižnikov: Sušene paradižnike lahko zmiksate v mešalniku skupaj z baziliko, pinjolami, česnom, olivnim oljem in parmezanom, da dobite pesto iz sušenih paradižnikov. Ta pesto lahko uporabite kot omako za testenine ali kot namaz na kruhu.

Pica s sušenimi paradižniki: Sušeni paradižniki lahko dajo pici edinstven okus. Dodajte jih na pico skupaj z drugimi sestavinami, kot sta mocarela in bazilika.

Domač kruh s sušenimi paradižniki: Dodajte sušene paradižnike v testo za kruh, da dobite kruh s sušenimi paradižniki.

Imate po branju še kakšno vprašanje?

AI asistentka M.AI.A vam je na voljo za klepet 24 ur na dan.

Nazaj na vrh Nazaj na vrh
Primerjalnik izdelkov:
Dodaj v košarico
Kategorije izdelkov
Informacije

Košarica

Izberite svoj najbližji trgovski center

Za izbran trgovski center vam bomo samodejno prikazovali zaloge.

Zdravo

Ste že nakupovali v Merkur spletni trgovini?

Prijava

Še niste nakupovali v Merkur spletni trgovini?

Ustvarite račun in nakupite hitreje.
Ob registraciji si lahko ustvarite tudi Merkurjevo kartico zaupanja, s katero si zagotovite dodatne prihranke.

Registracija

Zaloga v trgovskih centrih

Prikaz zalog je informativne narave. Točen podatek dobite v izbranem trgovskem centru.

Brezplačna pomoč pri nakupu
Brezplačna pomoč pri nakupu
080 88 01

Seznam želja